Čo sa deje v Univerzitných nemocniciach?

Autor: Štefan Lukáč | 18.10.2012 o 13:10 | Karma článku: 12,03 | Prečítané:  2992x

Otázka sporu univerzitných nemocníc a lekárskych fakúlt sa môže zdať nezaujímavá pre zvyšok spoločnosti, čo je však chybou.

Lekárske fakulty "produkujú" lekárov , ktorý sa starajú o dobro pacientov, ktorými sme v konečnom dôsledku všetci.  Ak sa tento proces naruší a fakulty začnú produkovať lekárov teoretikov, k čomu pomaly spejeme, doplatí na to celá pospolitosť.

Aktuálny spor sa ako taký skrýva v pozadí mocenské machinácie finančných skupín o dominanciu v Slovenskom zdravotníctve, ktorý je premietnutý do rôznych vykonštruovaných argumentov.

Prvým z nich sú platby fakúlt za študentov. Podľa výpočtu nemocníc sú ich náklady na jednu hodiny výučby študenta vypočítané ako 365 (počet dní v roku - žiaden študent nie je v nemocnici 365 dní! ) krát 8 (hodín), čo je ďalšia drzosť, keďže výučba trvá v priemere 5 hodín, ďalej je násobený počtom študentov a delený počtom zamestnancov pracoviska. Z toho vyplýva, že študenti sú v nemocniciach celý rok, 8 hodín denne a venuje sa im celý zdravotnícky personál, čo je absurdita sama o sebe.

Univerzitná nemocnica popri poplatkoch od fakúlt dostáva aj extra peniaze za to, že sa v nej uskutočňuje výučba a nemusí dokladovať kam peniaze za študentov investovala, častokrát s odôvodnením, že to šlo na kúrenie a svietenie. Naozaj nemocnica kúri a svieti iba ak sú tam študenti? Či pobyt študentov enormne zvyšuje výdavky tepla a elektriny?

Ďalším sporom je postavenie primára a prednostu. Zatiaľ čo je primár nominantom riaditeľa nemocnice a okrem základného lekárskeho vzdelania a atestácie v danom obore ďalšie kritéria spĺňať nemusí, prednosta, ktorý je podriadený dekanovi fakulty, volí ho a odvoláva akademicky senát fakulty, je erudovaný odborník v danom medicínskom obore, profesor či docent, s ďalšími akademickými i vedeckými hodnosťami, a zároveň rovnakou atestáciou akú ma primár. Títo prednostovia sú často šéfmi atestačných komisii, pred ktorými si robil atestáciu nejeden z primárov. Koho by ste si vybrali vy, aby sa o Vás staral? Ja určite prednostu. Ministerstvo a vedenie nemocníc však chce aby oddeleniu šéfoval primár. Či to povedie k skvalitneniu zdravotnej starostlivosti, je ťažké si len myslieť, nieto povedať.

Tieto body sú 2 najhlavnejšími , o ktorých sa momentálne diskutuje. Zarážajúce je ešte aj to, ako s výmenou novej parlamentnej garnitúry, začali jednotlivý riaditelia nemocníc vypovedať zmluvy lekárskym fakultám na čele s Dr. Rosochom, ktorý sa nechal počuť, že Slovensko má nadbytok lekárov a nic by sa nestalo, keby jednu či dve lekárske fakulty zatvorili. Pán Dr. Rosocha asi netuší, že za posledných 10 rokov odišlo zo Slovenska asi 3000 lekárov a priemerný vek sa predlžuje. V nemocniciach chýba stredná generácia lekárov a v niektorých odboroch -stomatológia, všeobecné lekárstvo to je ešte kritickejšie. Kto sa bude o Slovensko starať potom? Uvidíme.

Pani ministerka Zvolenská si pravdepodobne aj v tomto spore prizvala najkamošku Ove, aby sa poradili o tom, čo bude pre Slovensko najvhodnejšie a najlepšie. Nič iné z tejto kombinácie vzísť nemohlo, ako podpora riaditeľov nemocníc a odsúvanie fakúlt, a tým lepšieho zdravotníctva. Ešte že sa o ňu a jej parlamentných kolegov pravidelne starajú profesori a nie primári.

Viac sa môžte dočítať aj na:

So súdruhom riaditeľom na čele, vybudujeme KUNZ Košice!

Úpadok v Košiciach.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?